Často kladené otazky a niektoré pravidlá našej CHS


Prečo je lepšie vybrať si mačiatko s preukazom pôvodu?

PP u mačiatka Vám zaručí, že z mačiatka vyrastie naozaj zvieratko, ktoré ste si vysnívali. Chovatelia, ktorí chov berú naozaj vážne, kladú v prvom rade dôraz na zdravie a starostlivosť o svoje zvieratá. Zodpovední chovatelia svoje mačky testujú na smrteľné vírusové ochorenia, ktoré sa u mačiek občas vyskytujú FIV, FeLV a rovnako na genetické ochorenia PKD (genetický test) a HCM (opakované sono srdca). Tieto zdravotné testy pri kúpe Vášho nového člena rodiny eliminujú riziko, že Vaše mačiatko bude choré. Veď kto by si vedome kupoval "mačku vo vreci", riskoval jej zdravie a u veterinára kúpnu cenu mačiatka mnohonásobne preplatil?!
Pri chovnej mačičke je dôležité, aby mala dostatok času na zotavenie sa po pôrode a dostatočne dlhé prestávky medzi jednotlivými vrhmi. Naše mačičky majú mačiatka maximálne raz ročne.
Zodpovedný chovateľ Vás pri serióznom záujme pozve k sebe na návštevu domov, aby ste videli ako mačiatka a ich rodičia žijú. Výber kvalitného a zdravého kocúra, s ktorým môže mať mačička mačiatka čo najkrajšie v type – t.j. čo najviac sa približujúce štandardu plemena je pre skutočného chovateľa veľmi dôležitý. Krytie kocúrom, kvalitná veterinárna starostlivosť, zbieranie titulov na výstavách a v neposlednom rade špičková strava obsahujúca vitamíny, maškrty a rôzne doplnky patrí k najväčším položkám v chove.

Ak si zrátate všetky náklady a čas, ktorý chovateľ venuje svojim zvieratám i mačiatkam, zistíte, že chov je veľmi nákladné a dotované hobby a ozajstný chovateľ nikdy na mačiatkach nezarába i keď si to mnohí myslia. (Ak niekoho zaujímajú investície do chovu, rada zodpoviem :)
Zamysleli ste sa už niekedy nad tým prečo sú "čistokrvné" mačiatka bez PP také lacné?

Mačiatka bez PP kúpite väčšinou už od ich 8-mich týždňov. V tomto veku mačiatko ešte nie je plne socializované a je závislé od matky (pije materské mlieko). V 8-mich týždňoch mačiatka začínajú veľmi veľa jesť a keďže to nie je najlacnejšie, najjednoduchšia cesta je "zbaviť sa ich". Žiaľ na úkor ich zdravia. Množitelia majú v mačiatkach vidinu zisku. Po väčšine sú takéto mačiatka ustráchané a nezvyknuté na ľudí. Takmer nikdy nie sú takéto mačičky testované na smrteľné vírusové ochorenia a genetické ochorenia, ktoré posúvajú na svojich potomkov. Takéto odchovy nikto nekontroluje, takže nemáte istotu, že mačiatko je 100% v poriadku a že je naozaj príslušníkom daného plemena. Je potrebné si uvedomiť, že mačiatko si kupujete na cca 15 rokov. Z toho dôvodu by ste mali klásť dôraz na jeho zdravie. Mačiatka bez rodokmeňa bývajú síce "lacné", ale ak si spolu s mačiatkom prinesiete vážne ochorenie alebo parazitov (vnútorných či vonkajších), u veterinára necháte nemalé finančné prostriedky a zistíte, že Vaša kúpa nebola vôbec výhodná.
Ak chcete mačiatko za 100 či 200 Eur, prosím neuchádzajte sa o mačiatko z našej chovateľskej stanice. Táto suma žiaľ ani zďaleka nepokrýva náklady na výchovu jedného mačiatka. Ak nie ste ochotní investovať vyššiu sumu, obráťte sa na niektorý z útulkov a poskytnite domov niektorej z mačičiek, ktoré sú pripravené na adopciu. Spravíte tak dobrý skutok a mačička z útulku sa Vám odvďačí.

Ako si od nás môžete kúpiť mačiatko?

Stačí ak sa nám ozvete e-mailom, prípadne telefonicky a napíšete nám pár slov o sebe. Naše mačiatka sú považované za plnohodnotných členov našej domácnosti , vychovávame ich ako vlastné deti a veľmi nám záleží na tom, v akom prostredí budú žiť po celý svoj život.

Koľko mačiatko stojí?

Cena mačiatka sa odvíja od toho, na čo je mačiatko určené.
Mačiatka rozdeľujeme na niekoľko typov:
- mačiatko vhodné na výstavy a chov
- mačiatko ako výstavný kastrát
- mačiatko ako domáci miláčik (podmienka kastrácie po dosiahnutí pohlavnej dospelosti medzi cca 10. – 15. mesiacom života.)


Čo je zahrnuté v cene mačiatka?

Mačiatka od nás budú odchádzať najskôr vo veku minimálne 13 týždňov a budú:
- 3 x odčervené
- 2 x kompletne očkované
- všetky naše mačiatka budú mať preukaz pôvodu
- mačiatka určené na chov budú začipované a budú mať pet pass
- do nového domova dostanú výbavičku na prvé dni
- v cene mačiatka je i bezplatné poradenstvo po celý život mačiatka

Zaväzuje ma preukaz pôvodu k výstavám?

Preukaz pôvodu Vás k výstavám vôbec nezaväzuje. Je na Vašom rozhodnutí, či sa s mačiatkom vhodným na výstavy, chcete zúčastňovať výstav alebo nie. Je potrebné sa rozhodnúť včas, od toho sa odvíja aj kúpna cena mačiatka.
Preukaz pôvodu Vám zaručí, že z Vášho nového člena rodiny vyrastie skutočne britská mačka.

Čím kŕmime mačiatka?

Naším mačiatkam je poskytovaná špičková starostlivosť. Kŕmime len superprémiovými a prémiovými granulkami (napr. Royal Canine, Orijen a pod.), konzervičkami s 90% podielom mäsa (Cosma Thai, Miamor, Porta, Applaws a pod.) a najmä surovým hovädzím, morčacím a kuracím mäskom. Dostávajú tiež vitamíny a pasty od firmy gimpet, rôzne maškrty, snacky, mäsové tyčinky, puding a mlieko pre mačky.
Krmivami typu Whiskas, Friskies a pod. nekŕmime vzhľadom na ich nutričné hodnoty.
Na našich mačiatkach nešetríme!!!

Je veľmi dôležité, aby ste si boli istý, že žiaden člen Vašej rodiny netrpí alergiou na mačaciu srsť!

Budeme veľmi radi ak sa uistíte, že žiaden člen vašej domácnosti netrpí alergiou na mačaciu srsť. Často sa stáva, že sa na internete objavujú inzeráty typu: "Predám mača, vyskytla sa u nás alergia". Pre mačiatko je zmena domova veľmi stresujúcou záležitosťou, preto budem rada, ak moje mačiatka nebudú musieť meniť rodiny.

Naše mačiatka nepredávame do klietkových chovov!!!

Naše mačiatka budú od malička rozmaznávané a zvyknuté na voľný pohyb po byte, nie zavreté v klietke ako nejaký kanárik. Klietkový chov neuznávame!!!

Vyhradzujeme si právo vybrať domov pre mačiatko!

V prípade, že je o mačiatko viac záujemcov, vyhradzujeme si právo, vybrať mu podľa nás ten najlepší domov a rodinu, kde sa bude mať najlepšie. To, aby mačiatko dostávalo lásku a opateru a aby ste mu venovali väčšinu svojho voľného času, je veľmi dôležité pre jeho psychický i fyzický rozvoj.
Kúpno-predajný vzťah bude pri každom mačiatku podložený zmluvou!


© De Villia, SK